atu-pracownia

Projekty

wnętrza w kielcach 2022

Mieszkanie jak w banku

Przedstawione wnętrza mieszczą się w nowoprojektowanym mieszkaniu wydzielonym z przebudowywanej siedziby banku w Kielcach. Dzięki świetnej lokalizacji budynku sprzed dekad, nasi inwestorzy uzyskują bardzo ciekawe przestrzenie prywatne w okolicy centrum miasta. 

Wydzielenie mieszkania w starym budownictwie

Zmiana funkcji budynku w centrum miasta i jego gruntowna przebudowa pozwala na skorzystanie z zastanej konstrukcji, zazwyczaj w świetnej lokalizacji już w uzupełnionej tkance miasta, oraz pozyskanie wyjątkowych przestrzeni. Najczęściej takie zabiegi wykonują się pomiędzy zmianą na funkcje gastronomiczne, hotelowe, inne usługowe lub właśnie mieszkalne. 
Mieszkanie który przyszło nam projektować niegdyś było siedzibą banku. Taka zmiana wymaga na nowo przeprowadzenia i dodania pionów wentylacyjnych, sanitarnych i dopasowania pod istniejącą konstrukcję, która w tym przypadku jest ceglana. To długa i trudna przebudowa, wchodząca zakresem nawet w naprawę konstrukcji dachu. 

Korzyści z adaptacji starych budynków

Dzięki takiemu zabiegowi mieliśmy do zaprojektowania wnętrze o niedużej powierzchni, ale z sufitem na wysokości około 3,5 metra. Do tego w mieszkaniu z dwóch przeciwległych stron są bardzo wysokie okna, zakończone półkoliście osadzone w głębokich wnękach. Niestety nieuniknionym było pogodzenie się z pionami i elementami konstrukcyjnymi przechodzącymi w mało wygodnych miejscach, ale udało nam się połączyć się ścianami, zabudowami i zaprojektować funkcjonalność dla mieszkańców mimo tych niewygodności.

Mieszkanie w nowoczesnym i ponadczasowym stylu

Na życzenie inwestorów szukaliśmy rozwiązań dla wnętrza które oddawać mogłoby ponadczasowy styl, nowoczesny, schludny, spokojny, w monochromatycznych odcieniach z przewagą czerni i gołębiej szarości. Wybraliśmy niegłęboką, lekko zszarzoną czerń dla uzyskania większej ilości odbitego światła. Do tego oryginalne, drewniane wyposażenie, trochę sztuki i projektowane zabudowy, całość tworzy gniazdko dla rodziny, w którym każdy miał okazję zaprojektować “swój kąt”. 

Ciemne wnętrze nie ponure

To jest zawsze wyzwanie. Jeżeli nasi klienci lubią i dobrze czują się w ciemnych wnętrzach, mimo wszystko chcemy nadać nowoczesnego i ciekawego charakteru wnętrza. Staramy się, by mimo użycia ciemnych i nasyconych barw w monochromatycznej palecie, użyć elementów rozświetlających, kontrastujących, rytmu, rozrzeźbienia ścian i płaszczyzn, aby docelowo nie było w takim mieszkaniu ponuro. To trudne, gdyż przy takich kolorach efekt końcowy bardzo zależy od użytych materiałów, czasami ich struktury, refleksyjności a przede wszystkim od ustawienia światła i jego natężenia i barwy. 

Projekt pokoju dziecięcego

Pokoje dzieci to dla nas jako projektantów ale i rodziców, zawsze szczególna gratka. A jeszcze większa, kiedy przyszli mieszkańcy mają już swoje zdanie i stają się żywymi krytykami. Ich świeżość spojrzenia i bezpośredniość a także bujna fantazja, dają nam dodatkową energię i motywację do szukania nowych rozwiązań. 

Funkcjonalny pokój dla dziecka

Projektując wnętrze dla dziecka musimy wziąć pod uwagę jego wiek, ale też osobowość. Niektórym przyda się stworzenie małego placu zabaw we własnym kącie, inne dzieci potrzebują wyciszenia i minimalnej ilości bodźców. To samo dotyczy kolorów – nie dobieramy ich pod płeć, ale kierujemy się upodobaniami i potrzebami fizjologicznymi. 
Wnętrze pokoju dziecięcego na małej powierzchni o wysokim suficie może wykorzystywać wertykalność pomieszczenia i tworzyć dodatkowe przestrzenia do zabawy i przechowywania poza podłogą. Tak na przykład w tym przypadku, na wyraźne prośby małych i dużych inwestorów, zaproponowaliśmy nadbudowy nad korytarzem tworzące antresole. Niewielkie przestrzenie, idealne na kryjówki lub dodatkowe miejsce do spania dla gości, których wyraźnie nasi inwestorzy się spodziewają.

Projektowanie mieszkania na wymiar

Mała przestrzeń dla całej rodziny – niezależnie czy dom czy mieszkanie – przypomina szycie wnętrza na wymiar. Wiąże się to z dostosowaniem nie tylko stylistycznym, ale także przede wszystkim funkcjonalnym. Tutaj liczy się każdy centymetr, aby sprawnie i celnie zaplanować przestrzenie potrzebujemy: 
– wymierzyć ilość potrzebnych szaf;
– przemyśleć które pomieszczenia mogą być złączone a na wydzieleniu których bardzo nam zależy (oddzielna sypialnia, oddzielne pokoje dla dzieci, zamknięta kuchnia a możne garderoba lub biuro);
– zaplanowanie planu kuchni (czy i jaką chcemy zmywarkę, czy chcemy piekarnik, mikrofalę, ile blatu roboczego jest nam niezbędne, a nawet czy stół jadalniany ma być w pobliżu).

Więcej wizualizacji z tego projektu można obejrzeć na naszych profilach społecznościowych, na przykład na naszej stronie na Facebooku