Naszymi projektami są również przestrzenie części wspólnych w zabudowach wielorodzinnych. Korytarze, klatki schodowe, garaże, wejścia, przejścia a także przestrzenie przed budynkami. Projektujemy je w nowopowstających budynkach naszych projektów, przebudowywanych (jak w tym przypadku) a także w projektowanych przez inne biuro bryłach.
Metaforycznie ujmując, możemy porównać projektowanie części wspólnych w budynkach wielorodzinnych do projektowania biżuterii lub tapicerki samochodowej. Z jednej strony nie są to rzeczy które widać od razu i nie każdy zwraca na nie uwagę, ale dobre wnętrze w towarzyszy nam codziennie, ma być wygodne i przyjemne, spełniać swoje zadanie, a przy tym cieszyć oko, bo wszyscy lubimy otaczać się ładnymi rzeczami. I tak jak buty, jest tworzone z myślą o wielu osobach które mogą z niego korzystać, a przy tym ma się dopasować do każdego.
Dla wizerunku całego osiedla i dewelopera, to jednak ważna, dopełniająca wygląd całości część, która może podkreślić charakter inwestycji.
Oddziaływanie zmysłów we wnętrzu
Projektując wnętrze części wspólnych myślimy o tym jak będą funkcjonować w nim przyszli mieszkańcy. Oprócz kolorystyki i spójnej identyfikacji dla całego budynku i oznakowania osiedla, myślimy na przykład o tym, gdzie i jak mamy styczność bezpośrednio z budynkiem. Wybierając materiały możemy wspomóc wyciszenie którychś płaszczyzn ścian lub podłóg, ułatwić ich czyszczenie, ale i na przykład zachęcić do ich dotykania, dać odbiorcy przyjemne doświadczenie ciepłego, miłego fakturowego zetknięcia się z powierzchnią. Staramy się unikać elementów metalowych które mają bezpośredni kontakt z gołą skórą. Jednak w przypadku niektórych elementów, które muszą być metalowe, dobrze wybrać na przykład miedź lub mosiądz, które wspomagają zabijanie bakterii na swoich powierzchniach.
Wnętrze części wspólnych jest też ważnym elementem dla całej inwestycji. Fotorealistyczne wizualizacje przydają się deweloperowi do zobrazowania wnętrz przyszłym inwestorom. W ten sposób, kiedy w rzeczywistości jeszcze budynek się dokańcza, wszyscy – inwestor, ekipa budowlana, deweloper, i inni zainteresowani, mają już wyobrażenie o tym, co powstanie, jak będzie wyglądało.
Kolory i materiały użyte na elewacjach i we wnętrzach staramy się dobierać uzupełniająco i kompatybilnie. Elementy naturalne dodają elegancji i wyciszają. Szare podłogi zniwelują brud nanoszony z dworu. Powierzchnie dotykane często: poręcze, klamki, gałki, staramy się zawsze wybrać o parametrach najmniej podatnych na zostawienie odcisków, najbardziej wytrzymałych na ścieranie.
Dla projektów które są produktami sprzedażowymi często mamy przyjemność tworzyć fotorealistyczne wizualizacje. To, że ładny obrazek przyciąga wzrok i cieszy oko wiemy wszyscy, ale to nie wszystko co robią nasze wizualizacje. Są pomocą w komunikacji pomiędzy klientami a deweloperem jak i deweloperem a wykonawcą. Dzięki doświadczeniu w branży architektonicznej jesteśmy w stanie dobrać i odzwierciedlić odpowiednie materiały, nanieść potrzebne elementy komunikacji, oznaczyć ciągi piesze. Jeżeli trzeba lub wpływa to jakoś znacząco na projekt i jest jego ważnym elementem, nanosimy również tabliczki oznaczeń dróg ewakuacyjnych, przeciwpożarowych i informacyjnych.
Oświetlenie to nie dekoracja
Bardzo ważne w projekcie części wspólnych jest oświetlenie. Pełni ono różne funkcje. Odpowiedni dobór opraw zapewnia wizualne dopełnienie projektu i tworzy jedność wizualną, ale ponad to potrzebne jest dobre zaplanowanie oświetlenia awaryjnego, doświetlenie głównych ciągów komunikacyjnych i robocze, np przy skrzynkach pocztowych, drzwiach wejściowych głównych i drzwiach wejściowych do mieszkań.
Dopełnieniem projektu części wspólnych budynków wielorodzinnych, jest przemyślenie ułatwień technologicznych. Możemy na przykład skorzystać do dostępnych i znanych już powszechnie funkcji smart, które na przykład pomogą nam intuicyjnie, bezpiecznie i w higieniczny sposób poruszać się po budynku. Najczęściej wybieranym jest połączenie czujek ruchu lub paneli dotykowych z oświetleniem.
Kontrolowanie na przykład natężenia światła w zależności od pory dnia może również pozwolić zaoszczędzić pieniądze. Podobnie z wyłącznikami automatycznymi światła i samozamykaczami drzwi. Te drugie pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu, są ważne szczególnie w okresie zimowym.
Założenie czujek oświetlenia na zewnątrz w strefie wejścia do budynku daje też komfort i poczucie bezpieczeństwa. Ważne jednak, by nocne światło nie było zbyt mocne i chłodne.