atu-pracownia

Projekty

projekt biura w gdańsku 2023

Nowoczesny projekt biura w Gdańsku

Nowe podejście do ergonomii pracy

W Trójmieście i wielu miastach w Polsce przyszedł okres, w którym krytycznie przyglądamy się przestrzeniom w których pracujemy. Zastanawiamy się jak poprawić jakość przestrzeni w której spędzamy większość czasu każdego dnia roboczego. Pracownicy co raz częściej odważniej alarmują swoje potrzeby i widzą co można zrobić lepiej aby im ułatwić pracę i umilić pobyt w pracy, a pracodawcy zastanawiają się nad poprawą efektywność pracy w swoim zakładzie. 

Wnętrza w fioletach

Jest nam niezmiernie miło, że nasza koncepcja i propozycje spotkały się z zadowoleniem klienta i zostały bardzo pozytywnie odebrane i ocenione. 
Naszym zamiarem było stworzenie nowych przestrzeni dla rozrastającej się firmy i odpowiedzenie na jej potrzeby wizerunkowe. Kolorystykę wnętrza dostosowaliśmy pod wytyczne brandingowe, aby zaznaczyć obecność marki i jej charakter. Chcieliśmy również przełożyć na język architektury wnętrz to co marka reprezentuje i czym się zajmuje; nowoczesne technologie, jasność przekazu i mocne akcenty kolorów. 
Funkcjonalność i intuicyjność poruszania się po wnętrzu mają ułatwiać odpowiednie tablice z oznaczeniami oraz wyróżnienie kolorem stref i ciągów komunikacyjnych.
Wnętrza szatni i łazienek dla pracowników głównie fizycznych pracujących w części warsztatowej, posiadają powierzchnie łatwe do sprzątania, perforowane fronty szaf wspomagają wentylację odzieży, a zabudowana pralka z podgrzewanymi relingami pomoże utrzymać porządek i czystość. 

Nowe funkcje i przestrzenie

Analizując kolejny projekt z zakresu wnętrza dla firmy która potrzebuje sporej przestrzeni dla pracowników biurowych, zauważyliśmy tendencję do chęci wprowadzania zmian. Jednak przez okres covidu, wcześniejsze umiłowanie zaczerpnięte z amerykańskich filmów gloryfikujących ogromne przestrzenie open space, wiele pracodawców jest skołowanych. I nic dziwnego! Żyjemy bowiem w okresie popandemicznym, który przyniósł ogromne zmiany w myśleniu o miejscu pracy. Bardzo chętnie pomagamy i dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie.

Budki wygłuszające i open space

Krótką historię rozwoju tendencji w przestrzeniach biurowych w Polsce można określić diagramem: 
1. burzenie ścian i otwieranie przestrzeni pracowników z wydzielonymi gabinetami dyrektorskimi.
2. Unowocześnienie i rozwój sal konferencyjnych i spotkań zbiorowych, sal reprezentatywnych.
3. Tworzenie się miejsc do relaksu, zabawy, pracy na leżąco, wprowadzanie słodkich śród, krótszych piątków, nastawienie na integrację zespołów. 
4. Irytacja pracowników w za dużych przestrzeniach. Szczególnie objawiająca się wśród osób wrażliwych i potrzebujących indywidualnej przestrzeni. Powstają wymyślne budki i kantorki a także meble z uszami dla odcięcia wizualnego i bodźcowego. 
5. COVID!!! – Nagłe zamknięcie wszystkich w domach i chałupnicze organizowanie przestrzeni biurowej we wnętrzu prywatnym w otoczeniu rodziny i życia codziennego. 
6. Lata dostosowań i zmian: producenci wprowadzają mobilne przegrody, elementy wygłuszające i oddzielające. Wprowadzone systemy zmianowe, przystosowanie przestrzeni prywatnych i publicznych do pracowania poza biurem.

Tak więc ani trochę nie dziwi nas, że po tak nagłych i diametralnych ostatnich latach nie do końca wszyscy mamy wypracowany złoty środek jeżeli chodzi o decyzje dotyczące przestrzeni do pracy. 

Dobre rozwiązania w biurach

Projektując wnętrza dla 20 jak i 100 pracowników, bierzemy pod uwagę przede wszystkim ich charakter pracy i potrzeby indywidualne. Nawet tworząc wnętrze biurowe w konkretnym stylu, dla konkretnej marki, staramy stworzyć się możliwie jak najbardziej dopasowane przestrzenie pod wymagania osób w nich pracujących. 

Dobre i praktyczne przykłady:

Takimi dostosowaniami jest na przykład zapewnienie księgowym i osobom odpowiedzialnym za prowadzenie dokumentacji i jej magazynowanie więcej miejsca do przechowywania. Czasami jest to biblioteka podręczna, czasami możemy archiwum przenieść do innego pomieszczenia aby nie zabierało miejsca. Dodatkowym atutem takiego zabiegu jest możliwość utrzymywania nieco niższej temperatury pomieszczenia i wilgotności w archiwum, niż w przestrzeniach dla pracowników.

Różne możemy zastosować też rozwiązania dla kuchni i jadalni. Dla 20 osób stworzymy przestronną stołówkę, z możliwością przyrządzenia dań własnych na ciepło. Dla każdej przestrzeni biurowej proponujemy chociaż kącik, aneks w którym umieścimy ekspres do kawy, mały zlew do utrzymywania czystości, może czajnik. Dla dużych zakładów z zapleczem gastronomicznym lub firm korzystających z usług cateringowych proponujemy większą stołówkę z podziałem na przestrzenie. Jeżeli zatrudnieni pracownicy lub chociaż ich część,  nie pracuje fizycznie i może mieć możliwość mobilnej pracy, aranżujemy kąciki z  gniazdkami i zasięgiem Internetu w miejscach przeznaczonych do spożywania posiłków. 

Wygodny open space.

W każdym open spasie podchodzimy indywidualnie do każdego stanowiska i o ile to możliwe, staramy się stworzyć tam w miarę intymne i swobodne miejsce do pracy. Sprawdzamy na przykład: 

– Czy w ekranach monitorów nie odbijają się mocne źródła światła sztucznego a w słoneczny dzień także słońca. Czy jest możliwość odcięcia, zasłonięcia od tych czynników?

– Czy pracownicy pracujący przy sobie nie przeszkadzają sobie bezpośrednio: mogą wyprostować nogi, nie kopią się, nie szturchają, nie widzą swoich monitorów bezpośrednio i kątem oka.

– Czy jest możliwość wstawienia zieleni, światła dekoracyjnego i dostateczne nasłonecznienie? 

Jesteśmy również w kontakcie i korzystamy z wiedzy naszych dostawców, aby wybrać najlepsze materiały wykończeniowe do pokrycia ścian, podłóg, zastosować wygłuszenie tam gdzie pomoże w skupieniu i pozbyciu się pogłosu, lub położyć materiały łatwe do czyszczenia, trwałe i nieścieralne w ciągach komunikacyjnych.

To tylko kilka przykładów, bardzo prostych zabiegów, które wpływają na jakość pracy w biurze.