atu-pracownia

Projekty

lofoty (norwegia) 2022

System ławek i mała architektura na Lofotach

Bardzo rzadko zdarzają się takie projekty jak ten. Dla hotelu należącego do grupy Classic Norway leżącego w miejscowości Reine na Lofotach w północnej Norwegii mieliśmy okazję zaprojektować techniczną część większego unowocześnienia. 

Więcej o Reine i pięknym hotelu TUTAJ.

Projektowanie elementów w surowym klimacie koła podbiegunowego dało nam  wiele widomości i doświadczenie, które trudno opisać słowami, ale postaramy się. Nasza droga przez ten projekt, połączona z wizytami lokalnymi trwała około pół roku. Szybkie tempo pracy, podczas którego musieliśmy zdążyć wytworzyć prototypy i przejść przez konsultacje z wykonawcom, wytyczone było przez klimat Lofotów. 

Dzięki bezpośredniej pracy zespołu zainteresowanych osób mogliśmy poznać bliżej kulturę tego okręgu i jego fascynującą historię. Do tego przyszło zmierzyć nam się po raz pierwszy z tak ekstremalnymi warunkami lokalizacji i czasem skróconym właśnie przez naturę – nieubłaganie zapadającą nocą polarną która kończy wszystkie prace i wyludnia wyspy na okres kilku miesięcy.

Tradycyjne materiały nowoczesne konstrukcje

Projektując cokolwiek na wyspach – Lofotach – musieliśmy mierzyć się nie tylko z opinią inwestora, właściciela gruntu i osób prowadzących projekt, ale, co naszym zdaniem bardzo ciekawe – opinią lokalnej społeczności i mieszkańców. Bardzo cieszymy się, że ostatecznie udało nam się zaspokoić potrzebę wpisania nowoprojektowanych obiektów w istniejącą, klasyczną i charakterystyczną architekturę tego miejsca. Również godna poszanowania jest pozycja landlordów i Norwegów z Lofotów, którzy faktycznie krytycznie podchodzą do oferowanych propozycji oraz mają wyraźną wrażliwość na wszelkie zmiany, szczególnie te wizualne.  

Oprócz charakterystycznych i znanych domków rybackich które w Rorbuer zostały przekształcone na luksusowy hotel, dominującym elementem w Reine i na całych Lofotach są hjeller – drewniane wieszaki służące do suszenia ryb – głównie dorszy, nazywanych STOCKFISH. Do tej konstrukcji o ciekawej, dynamicznej formie z możliwością składania i przezimowania pod dachem nawiązywaliśmy.

Ławki w surowym klimacie Lofotów

Współpraca nas, grupy projektantów, z historykiem, lokalną społecznością a także doświadczonym wykonawcą konstrukcji drewnianych zaowocowała wytworzeniem serii produktów, który jest nie tylko wpisany w kontekst historyczno-kulturowy tego miejsca, ale również fizycznie przygotowany na zastane tam warunki. 

System ten składa się z serii ławek o różnych wysokościach siedzisk jak i bocznej konstrukcji, niekiedy z oparciem. Przystosowany jest do mocowania na drewnianym pomoście, gruncie i litej skale. Zakłada mobilność elementów, a także dzięki różnym wersjom, ławki mogą pojawić się w różnych lokalizacjach i mają odmienne funkcje: na pomoście są meblem sprzyjającym obserwacji zorzy polarnej, na półkach skalnych system ławek tworzy miejsce do odpoczynku i punkt widokowy dla turystów za dnia i nocy.  Ich ustawienie może sprzyjać spędzaniu czasu w większym gronie i odpowiednie będzie dla zgromadzeń odwiedzających LUB odwrotnie: wydzieli intymną część przestrzeni dla prywatnego spotkania.

Samo drewno, specjalnie przygotowane i zaimpregnowane pochodzi od Polskiego producenta specjalizującego się w wytwarzaniu drewna konstrukcyjnego właśnie do Skandynawii. Ma również odpowiednią barwę i wykończenie, pasujące do lokalnych elementów w Reine. Dodatkowo dzięki suchemu klimatowi i odpowiedniej konserwacji będzie starzeć się i upodabniać do otaczającej architektury drewnianej. 

Projekt ścieżki turystycznej na Lofotach

Nasza praca to część większego projektu zaplanowanego przez fantastyczną ekipę, zresztą też Polskiego pochodzenia, która na co dzień odpowiedzialna jest za opiekę nad turystami. Sami mieliśmy okazję przekonać się, jak wiele ciekawostek i niesamowitych wrażeń może dostarczyć to miejsce. Przede wszystkim otaczająca natura fiordów, gór, wysp i zatok zdumiewa i onieśmiela swoja skalą. Gorąco polecamy wizytę w tym miejscu, gdyż za dnia można zmierzyć się z kilometrami ścieżek i szlaków, które jak na warunki Norweskie są bardzo dobrze dostępne i ,dzięki aplikacjom na smartphony, bezpieczne i łatwe w nawigowaniu. O zmroku natomiast wszyscy z ekscytacją wypatrują zorzy polarnej. 

Atrakcje Norweskich Lofotów

Oprócz zdumiewającej natury, musimy wspomnieć o bardzo dobrze zachowanej i pieczołowicie pielęgnowanej historii tego miejsca, które tak naprawdę na turystów i nasze “środkowoeuropejskie” standardy zostało otwarte stosunkowo niedawno – bo w połowie ubiegłego wieku. Dzisiaj wyspy są już dobrze wyposażone w bazy noclegowe, sklepy i restauracje. Są połączone drogami lądowymi i morskimi, a także oferują wiele ścieżek pieszych czy rowerowych. W hotelu Rorbuer zachowane są oryginalne elementy kultury pierwszych poławiaczy stockfish, osadników na Lofotach a nawet ich oryginalne “kajuty”/ domki.