atu-pracownia

Projekty

kompleks sportowy 2022

Kompleks sportowy i korty tenisowe

Prywatnie jesteśmy fanami sportu i aktywnego spędzania czasu wolnego. W zakładce “O nas” chwalimy się, że nasz CEO, Tomek jest nie tylko kibicem i amatorem sportu, ale nawet wicemistrzem Mistrzostw Polski Architektów, Poznań 2020r. Tym bardziej projekt ten zajmuje specjalne miejsce w jego sercu i tworzył go niezwykle uskrzydlony. 

Analiza możliwości

Zanim powstały wizualizacje i przeszliśmy do rozmowy i ilości potrzebnych miejsc na trybunach, w tym przypadku potrzebne było przeanalizowanie potrzeb przestrzennych oraz formalno-prawnych. Takie kroki pomagają inwestorom na rozeznanie w potrzebach danej działki, budżecie a nawet kiedy działki nie mają, dają dane do wytyczenia założeń i ograniczenia poszukiwań. Nawet osoby inwestujące w nieruchomości od wielu lat, nie są w stanie przeliczyć i przewidzieć wszystkiego. Tutaj właśnie, wkraczamy my.

Projektowanie kompleksów sportowo-usługowych

Przedstawiona inwestycja kompleksu sportowego zakładała kilkanaście kortów tenisowych otwartych, o różnych nawierzchniach, także dla sportowców niepełnosprawnych. Znalazła się tu również hala tenisowa z zapleczem sędziowskim, węzły szatniowe i potrzebne zaplecze sanitarne. Wybrane miejsca wyposażone są w stanowiska komentatorskie. Wśród obiektów jest między innymi hala ogólnosportowa i boisko wielofunkcyjne. 

W część kompleksu sportowego wchodzi również obiekt hotelowy dla 100 gości i budynek posiadający funkcję restauracyjną. Takie połączenie odpowiada na potrzeby rozgrywek i festiwali sportowych na poważnym szczeblu. Aby sprostać standardom europejskich obiektów sportowych i zamieszczona została również łatwodostępna część recepcyjna z funkcją informacyjną i dużym holem oraz lobby z widownią. 

Projektowanie dla sportu

Zaraz obok parkingu znajduje się kort centralny z widownią, na którym mogłyby zostać rozegrane najważniejsze mecze rangi mistrzowskiej. Cały projekt utrzymany jest w kolorystyce i materiałach uniwersalnych z motywami cegły czyli budulca nawierzchni tenisowych kortów ziemnych. Cegła to również ważny materiał, wręcz symboliczny, dla zabudowy Gdańska. Wykorzystanie jej na elewacjach kompleksu sportowego który mógłby stać się wizytówką miasta miało zespolić projektowane budynki z lokalizacją. Biorąc pod uwagę usytuowanie zespołu w terenie zabudowanym przewidzieliśmy odpowiednie nagłośnienie i oświetlenie nocne. 

Jeżeli trafiłeś na tę stronę bo poszukujesz obiektu do uprawiania sportu, proponujemy zajrzeć na listę Gdańskich obiektów i życzymy udanego treningu!