atu-pracownia

Projekty

dom w gdańsku 2021

Dom jednorodzinny wolnostojący

Projekt szyty na miarę rodziny

Ten projekt to dość klasyczny wzór domu, który wyobrażamy sobie myśląc o takim budynku. Jednak dopracowaliśmy w nim funkcjonalność i układ, podział elewacji i brył, aby był spójny i przede wszystkim dobrze służył przyszłym domownikom. Projektowanie domu zaczynamy od rozmów o możliwościach, i matematyki. Musimy wiedzieć jak najwięcej o działce na której się znajduje, aby określić jak duży dom możemy postawić, czy może być inny niż jednorodzinny, na przykład wielorodzinny lub bliźniak. Ile może mieć kondygnacji, gdzie od granicy działki muszą przebiegać jego ściany, na których ścianach mogą być okna, czy może mieć podpiwniczenie. 

Tych wytycznych nie wymyślamy na pierwszym spotkaniu z inwestorami. Odpowiedzi na te pytania znajdują się najczęściej w warunkach zabudowy i planie zagospodarowania przestrzennego. 

Przydatne są również badania gruntu, wiedza o przyłączach i sąsiedztwie. Jeżeli działka znajduje się w obrębie specjalnych obostrzeń lub przebudowujemy budynek z nadzorem konserwatorskim, to dla nas oznacza dodatkowe kwestie administracyjne do poruszenia.  

Jak zaprojektować wnętrze domu jednorodzinnego

Nie raz doświadczamy bardzo ciekawych rozmów, bardziej prywatnych lub wręcz intymnych. Nie zawsze jest to łatwe. Szczególnie przy projektowaniu sypialni lub dzieleniu miejsc na garderoby czy hobby. Doświadczamy czasami atmosfery napięcia wśród partnerów, i przychodzi nam czasami przyjmować rolę mediatora. Staramy się wybrnąć z każdego problemu tak, aby zadowolić każdego. Jeżeli pójście na kompromis jest niemożliwe i faktycznie trzeba wybrać, zostawiamy inwestorów z tą trudną decyzją aby na spokojnie, szczerze, przedyskutowali swoje oczekiwania i potrzeby. 

Czasami jednak, tak jak w tym przypadku, zdarzają się inwestorzy świadomi swoich potrzeb i oczekiwań i od początku mają ustalone priorytety. Słuchamy wtedy uważnie i notujemy, przygotowujemy kilka koncepcji, które następnie są dopracowywane aby finalnie zostać przekształconym na język techniczny i wykonawczy.

Co jest najważniejsze podczas projektowania domu jednorodzinnego?

W fazie koncepcyjnej – otwartość i konsekwencja.
W fazie projektowej – dobra organizacja i współpraca.

Podczas fazy koncepcyjnej, czyli kreowania rzutów i wizualizacji, przenosimy pomysły i możliwości w prawdziwe układy i planujemy przyszłe życie danego budynku. Podczas tego etapu projektujemy możliwy układ wnętrz tak, aby forma ostateczna budynku wspierała funkcje i im służyła. Czasami musimy pójść na kompromis sami ze sobą, i na przykład dla uzyskania czytelniejszej, schludniejszej czy lżejszej bryły, zmieniamy na przykład rozstawienie okien lub ich proporcje. 

Podczas pracy nad realizację, bardzo ważna jest dobra organizacja czasu i miejsca, a także współpraca. Architekta z inwestorem i wykonawcami, inwestora z wykonawcami i dostawcami, itd. Zapanowanie nad harmonogramem prac, dostaw i pilnowanie czasu prac wykonawców, pozwala na szybsze i sprawniejsze przeprowadzenie działań terenowych.