atu-pracownia

Projekty

kobysewo 2023

Dom jednorodzinny to dom dla rodziny

Projektowanie domu jednorodzinnego zaczyna się od rozmów o bryle i estetycznych wizjach klienta, ale szybko przechodzi w rozmowę o przyszłych lokatorach – rodzinie. Wsłuchujemy się w jej życie codzienne, wymagania i przyzwyczajenia. Stawianie nowego domu to również okazja dla przyszłych jego mieszkańców aby przyjrzeć się nieco z boku swoim zachowaniom i przyzwyczajeniom. Warto usiąść i przemyśleć, co tak naprawdę każdy chce i potrzebuje.   

Jak zaprojektować wnętrze domu jednorodzinnego

Nie raz doświadczamy bardzo ciekawych rozmów, bardziej prywatnych lub wręcz intymnych. Nie zawsze jest to łatwe. Szczególnie przy projektowaniu sypialni lub dzieleniu miejsc na garderoby i hobby doświadczamy atmosfery obrączki zawieszonej pod sufitem którą każdy po kolei z małżonków chciałby rzucić, wyrzucić z całych sił za okno. Nam przyświeca zadanie stworzenia bryły, która będzie towarzyszyła swoim domownikom przez lata, więc oprócz brania pod uwagę życia i potrzeb teraźniejszych, pytaniami wychodzimy często też w przyszłość. Czasami jednak, tak jak w przypadku domu w Kobysewie, zdarzają się inwestorzy już dojrzali, których nie jest to pierwsza inwestycja, którzy cenią sobie swój sposób i wiedzą komu kiedy dać dojść do głosu a podział ról jest widoczny i jasny już od początku. Jasne określenie takich granic przez inwestorów jak najszybciej jest kluczowe i niezwykle pomocne dla toku całego projektu. Dla nas, ma wpływ na czas tworzenia koncepcji, dla klientów to również oszczędność finansowa, gdyż nie płacą za niepotrzebne wizualizacje, koncepcje, czy całą zmianę projektu. Serdecznie polecamy wszystkim rodzinom które przystępują do budowy swojego domu, o rozpoczęcie jej od wspólnej, otwartej rozmowy między sobą.

Co jest najważniejsze podczas projektowania domu jednorodzinnego?

Najważniejsze dla dobrej współpracy nas – architektów z klientami i powodzenia całego projektu, jest otwartość i klarowność komunikacji. My mamy wiedzę, materiały, doświadczenie, wykonawców i programy komputerowe, ale nikt nie zna lepiej Ciebie niż ty sam. Każde rzucane hasło, które ma pomóc nam zrozumieć się lepiej, najlepiej poprzeć przykładami. Specjalnie przygotowaliśmy zestaw słów które padają w rozmowach o bryle budynku najczęściej, i są tak oczywiste i jednoznaczne jak to, że niebo jest błękitne. Biorąc pod uwagę, że niebo bardzo często jest szare, przeplatane bielą i granatem chmur, bywa różowe, pomarańczowe, a czasami mieni się całym spektrum barw.
Słowa które znaczą tak wiele, że nie wnoszą nic:

– nowoczesny

– mały/ duży

– elegancki

– tani, przystępny cenowo

Każdy z nas wypowiadając te słowa w głowie, ma jakiś obraz, skojarzenie. Na to wyobrażenie nakłada się jednak bardzo indywidualny zestaw doświadczeń i odczuć, zależny od wrażliwości, wiedzy czy otoczenia z  którego pochodzimy i w jakim się otaczamy. Dlatego zamiast tych ogólnikowych słów, lepiej konkretnie i dosłownie określić: wymiary, budżet, styl.

Projekt nowoczesnej stodoły

Projekt domu jednorodzinnego w Kobysewie miał bryłą nawiązywać do budynków tożsamych z Polską wsią, jednocześnie podkreślając czas jej powstania – lata ’20 XXI wieku, wpisując się w przepiękne otoczenie natury i lasu. Forma dwuspadzistej bryły o prostej, zwartej i minimalistycznej formie wpisuje się w trwający trend adaptowania starych budynków gospodarczych na obiekty mieszkalne.

Materiały wykończeniowe dla czarnego domu

Przedstawiony dom to design szyty na miarę. Prosta i powściągliwa forma kryje w sobie zestaw dobrze dopasowanych, wybranych technologii oraz materiałów wyselekcjonowanych specjalnie na życzenie klientów. Szczególnie ważnym elementem wizualnym, jest zastosowanie czarnej elewacji.

Drewno opalane na elewacji

Punktem wyjściowym w tym projekcie było zastosowanie czarnego, palonego drewna na elewacji. Wyzwaniem dla nas było stworzenie jak najbardziej jednolitej bryły właśnie w kolorze czarnym. Drewno opalane elewacyjne w postaci deskowania stosowane jest tradycyjnie w Japonii, ale już od pewnego czasu cieszy się co raz większą sławą w Europie. To właśnie wyprawa do kraju kwitnącej wiśni zainspirowała naszych klientów do “przeszczepienia” tego materiału na swój własny grunt. Deskowanie na elewacji wciąż nie dorównuje popularnością zwykłemu sidingowi, zapewne poniekąd również za sprawą wielu niewiadomych i wątpliwości ze strony przyszłych użytkowników. Również nasi klienci zadawali sobie pytania:

Jak trwałe są opalane deski w warunkach zewnętrznych?

Czy czarna elewacja blednie od słońca?

Jak montuje się palone deski na elewacji?

Czy opalane drewno na elewacji domu trzeba odnawiać?

I śpieszymy wszystkich uspokoić, że zdobycie odpowiedzi na te jak i wiele innych pytań od producentów było bardzo proste. Ze względu na rozwój technologii produkcyjnej oraz dynamiczne zmiany na rynku, polecamy każdemu zainteresowanemu na sprawdzenie i poszukanie odpowiedzi na te pytania bezpośrednio u producentów. Na przykład: Wood of fire lub Sugi Ban Wood. Nasza przygoda z domem jednorodzinnym w Kobysewie jeszcze się nie skończyła, przed nami etapy urzędowe oraz realizacja. Ten wymagający, wielobranżowy projekt, uszyty na miarę przyszłych domowników, na pewno będzie ciekawą perełką w sercu przepięknego krajobrazu Kaszub. Przejeżdżając tamtędy, wyglądajcie naszego dzieła i sprawdzajcie jak czarny ekologiczny dom wypada w rzeczywistości.